Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor

Bunu Biliyor muydunuz?

Kombi yaz konumunda yani sıcak su konumunda petek konumu kapalı olmasına karşın petekleri ısıtabilir…

Evet yanlış duymadınız. Sıcak su konumunda peteklerin ısınması normal bir durumdur. Ancak birkaç peteğin ısınması özellikle de kombiye yakın durumda olan birkaç peteğin ısınması normaldir. Çünkü kombi içinde bulunan su sıcaklığı yükseldiğinde kendine zarar vermemek için sıcak olan suyu tesisata gönderir. Dolayısı ile özellikle de uzun süre sıcak su kullanımlarında kombiye yakın bir ya da birkaç petekte ısı durumu olabilir.

Bu geçici bir durum olmakla birlikte tüm peteklerin ısınması durumu bir arızayı ifade eder…

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor ise;

Bu bir arıza durumudur. Kombide kalorifer konumunu kapatmanıza karşın tüm kaloriferlerin ısındığını ve el değmeyecek sıcaklıkta olduğunu fark ediyorsanız kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor.

  1. Bu Arıza Durumunda Sebep; Üç Yollu Vanada Problem Olmasıdır.

Üç Yollu Vana Nedir?

Hemen her kombide bulunan, kombideki görevi sıcak su ile kalorifer konumlarını birbirinden ayırmak olan önemli bir parçadır. Kendi içinde motoru ve tamir takımı da bulunmaktadır.

Arızalanması durumunda sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayıramaz. Kombi sıcak su konumunda iken suyu kaloriferlere kaçırır. Üç yollu vana kaçırıyor dedikleri durum da budur aslında. Üç yollu vana arızasında kombide bu arızanın yanı sıra daha birçok sorun da yaşanabilmektedir.

Bu Arıza Durumu Nasıl Çözümlenir?

Kombi Yaz Konumunda Petekleri Isıtıyor sorununun çözümlenmesi açısından arızalı olan üç yollu vananın tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda uzman desteği alırsanız sorun yaşanmayacak, işlemler kısa sürede yapılarak sorun kısa zamanda çözüm bulacaktır.

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara