HİZMETLER

Edirne Petek Temizliği Yetkili Servisi

 

Petek Temizliği Gerekli mi?

Bugün ısıtma sistemleri ve tesisat teknolojileri içerinde kullanılan en yaygın eleman peteklerdir. Bunun temel gerekçesi petekle kurulan ısıtma sistemlerinin diğer ısıtma sistemlerine göre maliyet avantajının yüksek olması gibi gözükse de, kolay montaj edilmesi ve herhangi bir arıza durumunda kolay müdahale edilebilir olması da önemli etkenlerdir.

Her cihaz gibi peteklerin de belirli periyotlarla bakımının yapılması gerekir. Aslında buna salt petek temizliği demek yanlış bir ifadedir ve petek temizliği adı altında yapılan işlem esasen komple kalorifer tesisatı bakımıdır.

Petek temizliği gerekli mi ? Sorusuna evet dememizin nedeni 3 başlıkta toplanabilir.

Petek Temizliği ve Isınma Performansı

Petek temizliği neden yapılır sorusuna verilebilecek ilk cevap genel olarak peteklerin ısıl veriminin düşmesi olarak gösterilebilinir. Nasıl ki çaydanlık içerisinde zamanla kireç kaplı bir yüzey oluşuyorsa petek temizliği yapılmadığı takdirde petek iç yüzeyleri de tortu ve pislikle kaplanır.

Oluşan bu tabaka, ısının dış yüzeyden ısıtılacak mekana erişimini azaltır. Zamanla kalorifer borularının ve metal ek parçalarının içini kaplayan pislik, çap daralmasınasebep olarak sirkülasyonu da yavaşlatır. Bu aşamada ısınma ciddi bir problem haline gelmiştir ve genelde petek temizliği yaptıranların %70’i bu aşamaya kadar beklemektedirler. Buradaki temel sorun, kullanıcının bu durumu çok uzun bir zamanda yaşamasından dolayı performans kıyaslaması yapamamasından kaynaklanmaktadır.

Petek Temizliği ve Yakıt Tüketimi

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği hususlardan biri de doğalgaz faturalarının yüksek olmasıdır. Temizlenmemiş bir kalorifer tesisatı yakıt tüketimindeki en büyük etmenlerden biridir.

Tüketiciler, genellikle ısı performansı düşen peteklerini temizletmek yerine kombinin ayarını yükseltmekte çareyi bulurlar. Her yıl bir önceki yıla göre daha yüksek fatura gelmesinin başlıca sebebi budur. Şayet bir önceki kışa göre daha yumuşak bir kış atlatılırsa bu durum hemen fark edilemeyebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, petek temizliği yapıldığında reglaj ayarlarının da bir uzman kontrolünde yapılarak verimin artırıldığıdır. (Reglaj ayarını nasıl yapabileceğinize dair bilgiyi Reglaj Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde bulabilirsiniz)

Diğer taraftan göze çarpan bir diğer husus, kombi bakımının petek temizliği ile birlikte yapılması durumunda yakıt tüketiminin kayda değer miktarda düşüş gösterdiğidir.

Son olarak, özellikle yoğuşmalı kombiler ne kadar düşük derecede çalışırsa o kadar yoğuşma yapar ve tasarruf ettirir. Kirli ve temizlenmemiş bir kalorifer tesisatı, iç yüzeyleri kireç tabakası kaplı petekler, tortu ile kaplanmış kombi eşanjörüyle birleşince düşük derecede ısınmak mümkün olmaz ve kombinin yoğuşma özelliği devre dışı kalır.

Petek Temizliği ve Kombi Ömrü

Kalorifer tesisatı ve petek temizliğinin yapılmaması kombi ömrünü de kısaltmaktadır. Bunun iki nedeni vardır;

İlk olarak her ne kadar kombi bakımı yapılmış olsa dahi, filtreden geçebilen her pislik kombi eşanjörüne gelmekte ve başta kombi pompası olmak üzere, ana eşanjör, plakalı eşanjör gibi parçalara yapışmaktadır. Pompa arızalarının temel sebeplerinden biri temiz olmayan kalorifer tesisatlarıdır ve bugün ortalama bir cihazın pompası 600 – 700 TL civarındadır.

Plakalı eşanjör, çok küçük aralıklarla sıralanmış metal plakalardan oluşur ve bu aralıkların bir kısmından kalorifer suyu geçerek diğer plaka aralıklarından geçmekte olan kullanım suyunu ısıtır. Zamanla kireç ve pislikle kaplanan yüzeyler ısıyı transfer edemez hale gelir ve sıcak su almak için dereceyi yükseltmek zorunda kalırsınız. Bir müddet sonra ise eşanjör tamamen çalışmaz hale gelir ve değişim için servis çağırmak zorunda kalabilirsiniz.

Cihaz ömrünü azaltan bir diğer faktör de cihazın yüksek derecede çalışmasına bağlı olarak daha fazla korezyona ve kazan kasılmasına maruz kalmasıdır. Özellikle ana eşanjör sürekli yüksek ısıya maruz kaldığından dolayı çabuk yıpranır ve kombinin kısa ömürlü olmasına neden olur.

 

Edirne Petek Bakım Servisi

Edirne Petek Temizlik Servisi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz


Hemen Ara